Szeptemberben és októberben két lépésben, 25-25 bázisponttal csökkentette a lakossági állampapírok kamatait az ÁKK, de az érdeklődés továbbra is erős a lakossági állampapírok iránt. A döntésekkel az ÁKK követte a jegybanki alapkamat változását. A lakossági állampapírok kamatát az ÁKK az eddigiekkel összhangban továbbra is a piaci kondíciók, a finanszírozási igény, valamint a lakossági kereslet függvényében határozza meg.
Az utóbbi hónapokban folyamatosan csökkentek a DKJ-hozamok, így nem meglepő, hogy az erre épülő 5 éves bónusz állampapír kamata is csökken a mai nappal, a mostani 7,89%-ról számításaink szerint 6,91%-ra. Faramuci azonban a helyzet, hiszen a kamatcsökkenés ellenére a bónusz állampapír nem lett rosszabb befektetés, mint a többi lakossági állampapír, mutatjuk, miért.
Nem lankadt a hazai bankok állampapír-kereslete augusztusban sem, ha minden így marad, akár 80 milliárd forinttal tudnák a bankszektor egészében csökkenteni az extraprofitadójukat a hitelintézetek, miután a teljes állampapír-állomány növelését írta elő ehhez a kormány. Mindeközben a magyar lakosság által tartott befektetési alapok állománya már több mint 1600 milliárd forinttal nőtt idén úgy, hogy az idei eddigi leggyengébb keresleti adatokat produkálta a szektor.
A Pénzügyminisztérium a friss EDP-jelentésben publikálta a magasabb 2024-es pénzforgalmi hiányról szóló várakozását, ugyanakkor az ÁKK részéről nincs szükség a finanszírozási terv módosítására – írja közleményében az ÁKK.
Manapság mindenki a kamatcsökkentésről beszél, pedig a monetáris politika irányultsága szempontjából a 2007-es pénzügyi válság óta a likviditási trendek legalább ennyire fontosak. Idáig volt egy rejtett tényező a háttérben, ami a kamatemelések ellenére is nagyon támogató likviditási feltételeket tett lehetővé. Ez azonban megszűnni látszik és ennek messzemenő következményei lehetnek a részvénypiacokra is. Hasonlót már láttunk 2018-ban, akkor 20%-ot esett az S&P 500 index.
A forint intézményi állampapírok, így a magyar államkötvények és a diszkont kincstárjegyek a magyar államadósság legnagyobb részét teszik ki, megelőzve a lakossági piacot és a devizapiacot. Éppen ezért lehet lényeges kérdés, milyen befektetőknél vannak ezek az állampapírok és őket mi motiválja abban, hogy forintban denominált állampapírokba fektessenek, illetve mi mozgatja befektetési döntéseiket. Ezek ismeretében ugyanis könnyebben modellezhető, tervezhető az adósságfinanszírozás, illetve meg lehet határozni azokat a piacfejlesztési reformokat, melyek növelhetik a keresletet és hatékonyabbá tehetik a forint intézményi piacot.
Minden idők egyik legdurvábban túljegyzett állampapír aukcióját bonyolította ma le az Államdadósság Kezelő Központ, hiszen a 12 hónapos diszkontkincstárjegyből "csak" 20 milliárd forintnyi mennyiséget ajánlott fel eladásra, de 243 milliárd forintnyi vételi ajánlat özönlött be a rendszerbe a befektetők felől (több, mint 12-szeres túljegyzést jelent), így ezt és a csökkenő hozamelvárásokat látva az ÁKK 75 milliárdra megemelte az elfogadott ajánlatok mennyiségét.
Ma az Államadósság Kezelő Központ 3 hónapos lejáratú állampapírt kínált fel a szokásos aukciós rendszerében.
Az egész évre tervezett forintalapú államkötvény kibocsátások 47%-át teljesítette április végéig az Államadósság Kezelő Központ, a lakossági állampapírok terén ez az arány 35%-os volt - derült ki az ÁKK most közzétett angol nyelvű befektetői prezentációjából.
Erősen, bő ötszörös mértékben, túljegyezték ma a befektetők a 12 hónapos diszkontkincstárjegyet az aukción, így ezt és a hozamelvárásokat látva az Államadósság Kezelő Központ a 30 milliárd forintos meghirdetett mennyiségről 100 milliárdra emelte az elfogadott ajánlatok volumenét. A két változó kamatozású kötvény mai aukcióján nem volt ilyen intenzív vételi érdeklődés, így azokon csak a tervezett mennyiséget adta el az ÁKK.
Ma az Államadósság Kezelő Központ 3 hónapos lejáratú diszkontkincstárjegyet kínált fel a szokásos aukciós rendszerében. Az eladásra meghirdetett 20 milliárd forintos volumenre összesen 74,4 milliárd forint vételi ajánlat érkezett, és ezt, illetve a hozamelvárásokat látva 30 milliárd forintra megemelte az elfogadott mennyiséget.
Ma az Államadósság Kezelő Központ 15 milliárd forint volumenben kínált fel 3 hónapos lejáratú diszkontkincstárjegyet a szokásos aukciós rendszerében, de a benyújtott vételi ajánlatok láttán 32 milliárdra emelte az elfogadott ajánlatok összegét.
A meghirdetett 25 milliárd forintos keretösszegre csak 24,5 milliárd forint vételi ajánlat érkezett a mai 12 hónapos diszkontkincstárjegy aukción, így az Államadósság Kezelő Központ csak 17 milliárd forintnyit tudott eladni belőle. Közben a két változó kamatozású államkötvény egyikéből a meghirdetettnél sokkal többet el tudott adni.
Az elmúlt hónapokban már többször megfigyelt gyenge vételi érdeklődés, és emiatt jóval terv (30 milliárd forint) alatti értékesítés (10 milliárd forint) jellemezte a ma megtartott 6 hónapos diszkontkincstárjegy aukciót.
Ma az Államadósság Kezelő Központ 6 hónapos lejáratú állampapírt kínált fel a szokásos aukciós rendszerében, és a meghirdetett 30 milliárd forintnyi keretre mindössze 21,6 milliárd forintnyi vételi ajánlat érkezett, így az ÁKK 15,5 milliárdra vágta az elfogadott mennyiséget.
A kedden megtartott 3 hónapos diszkontkincstárjegy aukción a megemelt meghirdetett mennyiségre visszafogott vételi érdeklődés jelentkezett, de az Államadósság Kezelő Központ ezzel együtt is a meghirdetett mennyiséget fogadta el, minimálisan emelkedő hozamszint mellett.
Gyakorlati, hasznos, érthető
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Az infláció ellen harcolna a kormány.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.